AUTOR

AUTOR

Luboš2

Luboš Balák

Luboš Balák se narodil 22. 6. 1970. Vystudoval JAMU Brno, obor divadelní dramaturgie. V letech 2001 – 2004 byl uměleckým šéfem divadla Husa na provázku. V letech 2005 – 2009 byl uměleckým šéfem HaDivadla, Brno. Od roku 2010 je na volné noze a pracuje jako spisovatel, dramatik a scénárista.

Luboš Balák je autorem řady divadelních her, z nichž některé byly oceněné – Smrt Huberta Perny – Cena Nadace Alfréda Radoka, Fanouš a prostitutka – cena na světovém festivalu mladých dramatiků v Austrálii v Townsville.

L_zkouška1 L_zkouška Luboš8

Jeho hry byly uváděny v několika divadlech – Studio Marta, Divadlo v sedm a půl, HaDivadlo, Divadlo Husa na provázku, Národní divadlo, Praha, Divadelní společnost Petra Bezruče, Ostrava, Divadlo Bolka Polívky, Brno, Divadlo Na zábradlí, Praha.

Luboš Balák je také autorem seriálu divadelních parodií, skečů a grotesek Komediograf, který se hraje od roku 1997 dodnes, s více než 700 reprízy. Jako autor a režisér spolupracuje s nejvýraznějšími hereckými osobnostmi – Pavel Liška, Bolek Polívka, Milan Šteindler, Josef Polášek, David Matásek, Tomáš Matonoha, Zuzana Kronerová a mnoho dalších.

Luboš Balák spolupracuje s televizí i rozhlasem. Pro Českou televizi napsal dvě pohádky, natočeno bylo deset dílů Komediografu, píše skeče, podílel se jako dramaturg například na sitcomu Rudyho má každý rád atd.

Český rozhlas v současnosti připravil čtyřicetidílný sitcom Dvojdomek ve Vrahovicích, kde účinkují například Tomáš Matásek, Jana Bebarová, a další.

Před nedávnem založil Divadlo Komediograf s. r. o., kde uvádí nejen divácky velmi úspěšné vlastní hry – Butch Cassidy a Sundance Kid, Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská, Sketchman, Pokus o vytvoření osobnosti ze sebe sama, Nekorektní skeče a připravuje další.

Luboš3 Luboš10 DSC05515

Luboš Balák je autorem takřka tří desítek divadelních her.

Mezi ty nejvýraznější a nejúspěšnější, z nichž se některé hrají řadu let, patří tyto:

Hvězdy nad Baltimore, hra o Vlastovi Burianovi v hlavní roli s Bolkem Polívkou. Bohnice, se Zuzanou Kronerovou v hlavní roli. Smrt Huberta Perny, s Pavlem Liškou, Markem Danielem a Josefem Poláškem. Butch Cassidy a Sundance Kid, Švejkův vnuk, Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská, Don Quijote, Viktorka a Harmonika, Pokus o vytvoření osobnosti ze sebe sama, Kvartet, Krasonauti, Musulmani atd.

Luboš Balák je také autorem řady úspěšných dramatizací, například Raskolnikov jeho zločin a jeho trest, v režii Vladimíra Morávka, Vraždy v Ulici Morgue podle Edgara Allana Poea, Spolčení hlupců podle Johna Kennedyho Toola a dalších. Luboš Balák pracoval i jako dramaturg celé řady divadelních her u nejlepších režisérů České republiky – např. Jan Antonín Pitínský, Vladimír Morávek, Arnošt Goldflam, Eva Tálská a další.

V současné době připravuje divadelní seriál Nekorektní skeče I – IV. Jeho nejnovější hrou, kterou uvádí Divadlo Bolka Polívky je Tvrz – komedie husitská s Milanem Šteindlerem v hlavní roli.

Luboš4 luboš1 Luboš

Ke knižnímu vydání se připravují jeho dva humoristické romány Nový Saturnin a Češi letí na Mars a knížka pro děti Zápiski tvrďáka.

[divider type=“space“]